Karty Pokemon

Pravidla, novinky a produkty hry Pokémon

Publikoval cmus2 On Srpen - 13 - 2013 0 Comment

Milí čitatelia, možno Vás zaujal veľký úspech slovenského tímu na tohtoročných majstrovstvách sveta a možno sa aj vo Vás prebudila chuť vyskúšať a naučiť sa kartovú hru Pokémon. V článku sa dozviete o základných princípoch a o tipoch, ako s touto vynikajúcou zberateľskú hrou začať.

 

Niečo málo o Pokemonoch
Kartová hra Pokémon vznikla roku 1998 ako reakcia na impozantný úspech hier Pokémon Red & Blue na konzole Game Boy Color a takmer okamžite sa dostala medzi absolútnu špičku v obľúbenosti medzi deťmi i dospelými. Po celom svete snáď nebol nikto, kto by roztomilé postavičky nepoznal a aj u nás sa konalo veľké množstvo podujatí zameraných na Pokémon tematiku. Po čase však nastal, ako už to so všetkými fenoménmi býva, útlm. Pokémoni prestali byť tak populárnymi, ale stále si udržiavali vernú komunitu, ktorá si ani vo sne nepredstavovala ich zánik. V roku 2003 upustila od ich vydávania spoločnosť Wizards a tvorbu kartové hry prevzal Pokémon USA Inc. Pokémonom sa začalo blýskať na lepšie časy, čoho je dôkazom dvojnásobný počet registrovaných a aktívnych hráčov v roku 2008 ako v roku 2004. Kartová hra Pokémon si narozdiel od rýchlo zaniknutých hier typu Harry Potter TCG dokázala udržať svoje čaro a už 15 rokov sa stále vyvíjať. Dôkazom toho je takmer dvakrát vyššia účasť na tohtoročných majstrovstvách republiky v Prahe, než tomu bolo cca pred piatimi rokmi.
V októbri tohto roka sa objaví už 6. generácie Pokémonov v podobe nových hier X & Y a kartová hra rozhodne nezostáva pozadu. Každých štvrť roka vychádza nová kartová sada, ktorá vždy prináša bezmála stovku nových kariet, ktoré často úplne zmení doterajšie stratégie a princípy a hra sa tak nikdy nestane stereotypné.
Prednosťami tejto skvelej kartovej hry sú priateľská a otvorená komunita, ktorá rada uvíta medzi seba nové tváre, hráči spolu tiež celoročne cestujú ako na domáce turnaja po republike, tak aj do zahraničia, kde bežne žne veľké úspechy a budujú tak povedomie o silnej hráčskej základni v našej malej krajine. Možno si hovoríte, že vek českých hráčov rozhodne nemôže prekročiť jednociferné číslo, ale opak je pravdou, pretože práve najviac hráčov je zastúpené v najstaršej kategórii Masters, kde hrajú hráči od 15 rokov veku. Tí najmladší (do 11 rokov) sú potom vrelo privítaní v kategórii Juniors, z ktorej práve pochádza náš nový majster sveta Ondra Kujal a niekde medzi tým sa nachádza tiež početná skupina seniorov (11-14 rokov). V komunite teda narazíte nielen na rodiny s deťmi, ale aj školákov a vysokoškolákov a pracovne zaťažené osoby. Kartovej hre Pokémon sa skrátka môže venovať každý!

   

Majster sveta v kategórii Juniors – Ondra Kujal na Majstrovstvách sveta v kanadskom Vancouveri!

 

Princíp kartové hry Pokémon
Kartová hra Pokémon je založená na boji dvoch súperov, z ktorých obaja drží v ruke 60 kartové balíček, ktorý si sami zostaví. Na začiatku hry si z balíčka každý potiahne 7 kariet a rozdá na stôl 6 odmien. Cieľom hry je týchto 6 odmien získať a nad súperom tak zvíťaziť. K tomu slúži ako kartičky Pokémonov a ich energiou, tak rôzne podporné trénerskej karty. Každý hráč môže tieto karty v balíčku ľubovoľne kombinovať a vznikajú tak neobmedzené možnosti stratégií.

V priebehu rokov sa často menil dizajn kariet …

Takto vysvetlená pravidlá samozrejme k hre nestačí, a preto sa môžete začítať do ďalších článkov na stránkach Pokémon Guru, ktorá sa už po 4 roky tejto kartovej hre venuje. Niekoľko odkazov je nižšie.

- Základné pravidlásystém hrystratégieformátyprehľad vydaných sad

 

Ako s hrou začať?
Začiatok je pomerne ľahký, po republike sa nachádza veľa miest, kde vás do tajov kartové hry radi zaučí. Takým miestam sa hovorí liga a ich zoznam nájdete tu. (Ligy sa konajú od septembra do júna)
Na štarte Vašej kariéry najlepšie poslúži Predkonštruované balíky (PCD), ktoré obsahujú okrem 60 kartového balíčka s danou stratégiou tiež užitočné predmety pre každého nového hráča, ako sú krabička, pravidlá, žetóny zranenia a špeciálnych kondícií a hracia podložka. Z každej sady (teda raz za štvrť roka) zvyčajne vychádzajú dve tieto balenia, takže pre nováčikov sú PCD ideálne variantom. Tieto balíčky odporúčame nakúpiť v našom partnerskom eshope www.vesely-drak.sk.

        

Postupom času začnete o Predkonštruované balíčku premýšľať a zisťovať, že existuje oveľa viac iných kariet, ktoré by sa Vám hodili. Pre rozvoj všetkých poslúži najlepšie už spomínané doplnkové balíky (boostery) obsahujúci desať náhodných kariet z danej sady. Tie môžete zakúpiť v obchodoch, ale aj vyhrať na turnajoch. Záleží len na Vás, či chcete hrať len tak občas pre zábavu alebo po čase začnete uvažovať aj o organizovanom hraní Pokémoni. O turnajovom hranie sa dočítate v tomto článku na Pokémon Guru.

         

Vedľa boosterov sú dostať tiež všemožné darčekové balenia s promo kartami …

 

Motivoval Vás tento článok si hru aspoň vyskúšať? Nebudete ľutovať! Pokémon je skvelá hra ako pre odreagovanie pre náročnom dni, tak ako prostriedok k možnosti precestovať mesta našej republiky i celého sveta. Napríklad práve niekde beží turnaj, ktorého sa nabudúce môžete zúčastniť aj vy!

 

Categories: Pokemon novinky

Zanechať komentár

*